Ocena wątku:
  • 2 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zmiana nazwy Rangi
#1
Dobrze byłoby zmienić nazwę rangi "Księżna", taka nazwa sugeruje, że jest to żona Księcia, a nie suwerenna postać. Księżna to żona księcia, w Amo nazwa ta powinna brzmieć "Księżniczka", jako córka władcy, tak samo jak Książę.
Propozycja takiej kosmetycznej zmiany Wink a mnie koli w oczy od kiedy się pojawiła.
Odpowiedz
#2
Wspomniana nazwa tak naprawdę występuje od niedawna i to ze względu na odwrotną prośbę ze strony byłych księżniczek Big Grin
Odpowiedz
#3
Czyli może niejako księżniczki proszą o "rękę" księcia? ;>
Odpowiedz
#4
To jest nie po polsku... Sad
Lepiej być debilem, niż nie oddychać
Dr Gregory House
Odpowiedz
#5
Cytat:To jest nie po polsku... [Obrazek: sad.png]
Hmm

Cytat:księżna
Wielki słownik ortograficzny
księż•na -nej (a. -ny), -nej (a. -nie), -nę (a. -ną), W. -no; -ne, -nych, -nym (a. -nom)
Słownik języka polskiego
księżna
1. «kobieta sprawująca władzę książęcą»
2. «żona księcia»
3. «członkini arystokratycznego rodu mającego tytuł z nadania
Wyjaśnisz?
Odpowiedz
#6
Ja! Ja wyjaśnię! Tongue

Cytat:Rzeczownik księżniczka ma związek z formą książe (stąd ż) i początkowo funkcjonował jako synonim księżnej. Księżna była ‘córką księcia’, a księżniczka – ‘małą córeczką księcia’ (podaję za: A. Bańkowski, Etymologiczny słownik języka polskiego, Warszawa 2000, t. I, s. 842). Dopiero z biegiem lat księżna zaczęła nazywać ‘żonę księcia, kobietę mającą tytuł książęcy’. Dodam, że słowo to mogło być dawniej odmieniane według paradygmatu przymiotnikowego (księżnej, księżną) lub rzeczownikowego (księżny, księżnie, księżnę); dzisiaj obowiązuje raczej wzorzec pierwszy (...)

A tutaj link O wyrazach: "Księżna, księżniczka..."


PS. Temat do zamknięcia? Bo znowu ktoś wleci i odgrzeje ten kotlet.
Odpowiedz
#7
Zmiana nastąpiła jeszcze za czasów gdy byłam Księżniczką/Księżną i przyznam się, że dla mnie to nic nie wnosząca kosmetyka. Było mi obojętne, którą nazwą się posługiwałam. Smile
Angel
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości