Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Popularność planszówek SOLO w epoce cyfrowej
W latach 80tych popularne były gry paragrafowe - ale komputery je wyparły. Ich renesans rozumiem - to jak czytanie książki czy komiksu.
Ale skąd się bierze ogromna popularność skomplikowanych, długotrwałych planszówek? Ludzie tego wręcz szukają a producenci i organizatorzy KS wwalają zasady solo już praktycznie wszędzie.

Ja mam trochę gier solo i je nawet lubie - ale wielokrotnie łapię się na tym, że nie mam siły/chęci tego rozkładać tylko dla siebie. Ostatnio z 3 razy już planowałem, że zagram solo ale ostatecznie odpuszczałem. To tak jak gotowanie tylko dla siebie - masz poczucie, że się nie opłaca. A ja mam sporo czasu podczas gdy inni trzaskają nadgodziny więc tym bardziej mnie to dziwi, że jest popyt na tak dużo tytułów tego typu.

Kiedy to się zaczęło? Nie mówię tu o Roll through the Ages czy WH40k Anioł śmierci bo w to rzeczywiście można pograć ot tak - mam pół godziny to gram. Ale takie Gloomhaven, Arkham LCG czy Mage Knight? Co dla nich przygotowało grunt, że te gry się w ogóle przyjęły w dobie komputerów i dostępnej rozrywki? Ba, nie tylko przyjęły ale są czołowymi grami planszowymi obecnie.

Odpowiedz
Zapomniałem już, że istniało coś takiego, jak gry paragrafowe...

Gry planszowe mają to do siebie, że skupiają ludzi w okół. Tutaj nie da się pograć przez serwer, czy na steamie. Musisz spotkać się, usiąść, spędzić razem czas i pogadać. Im więcej czasu zajmuje planszówka, tym też jest bardziej angażująca. A im bardziej dobrze skonstruowana, wciągająca i hipnotyczna - nawet nie zauważasz, gdy ludzie spędzają przy jednej sesji parę godzin.

Ciężko przenieść analogową planszówkę na teren komputerowy, bo po prostu straci swój klimat.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości