Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ustrój Sądu Najwyższego
#1
I Postanowienia ogólne


§ 1. Sąd Najwyższy jest organem Władzy Wykonawczej wyznaczonym do rozpatrywania spraw z natury zbyt skomplikowanych dla pojedynczych jej przedstawicieli jak również rozstrzygania sporów w kwestii interpretacji obowiązującego prawa. 

§ 2. W skład Sądu Najwyższego wchodzą:
- Władcy oraz Namiestnicy Amorion,
- Książęta, którzy uzyskali od Władcy lub Namiestnika zgodę na uczestnictwo w pracach SN,


§ 3. Jeżeli nie zostanie określone inaczej, w skład orzekający w każdej rozprawie wchodzą dwie osoby uprawnione do orzekania w ramach SN (w przypadku odwołań od decyzji Książąt, wymagany jest trzyosobowy skład orzekający).


II Struktura Organizacyjna SN


§ 5. Władca oraz Namiestnik 
Do jego obowiązków należy: 
- przyjmowanie wniosków o przeprowadzenie postępowania sądowego jak również odrzucanie wniosków nie leżących w kompetencjach SN, 
- umieszczanie spraw na wokandzie, 
- kontrola przebiegu rozpraw pod kątem zgodności z obowiązującymi zapisami prawnymi, 
- przysługuje im prawo do prowadzenia rozpraw sądowych. 

W przypadkach decyzji budzących uzasadnione wątpliwości co do ich zgodności z obowiązującymi przepisami, Władca lub Namiestnik ma prawo dokonać oceny pracy poszczególnych członków składu orzekającego a następnie wyciągnąć konsekwencje zgodnie z zapisami Ustawy o Władzy Wykonawczej. 

§ 6. Książęta oraz Sędziowie
Działając w ramach zespołu orzekającego Książę/Sędzia wydaje wyroki i postanowienia oraz sporządza do nich uzasadnienia. Może zostać wyłączony z rozprawy na mocy §11 tejże ustawy. 
Za zgodą Władcy lub Namiestnika wyznaczeni Książęta/Sędziowie otrzymują uprawnienia do: 
- przyjmowania wniosków o przeprowadzenia postępowania sądowego jak również odrzucania wniosków nie leżących w kompetencjach SN, 
- umieszczania spraw na wokandzie, 
- prowadzenia rozpraw sądowych. 


III Stanowiska prawnicze


§ 7. 
Usunięty.

§ 8. Obrońca 
Usunięty.


IV Ustalenia dotyczące pracowników Sądu Najwyższego


§ 9. Skład orzekający tworzą: Władca, Namiestnik, oraz Książęta. 

§ 10. Władcy i Namiestnikowi przysługuje, w przypadku rażącego naruszania obowiązków służbowych lub / i zasad współżycia społecznego, prawo odsunięcia Księcia od składu orzekającego. 

§ 11. Wyłączenie z rozprawy. 
1) Osoba uprawniona do przeprowadzania rozpraw jest z mocy prawa wyłączona od udziału w sprawach dotyczących jej bezpośrednio. 
2) Osoba uprawniona do przeprowadzania rozpraw ulega wyłączeniu jeżeli istnieje okoliczność, która mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jej bezstronności w danej sprawie. O wyłączeniu decyduje skład orzekający w porozumieniu z Władcą lub Namiestnikiem na posiedzeniu niejawnym z udziałem zainteresowanego, po otrzymaniu uprzedniego wniosku od jednej ze stron. 
3) Osoba uprawniona do przeprowadzania rozpraw może zgłosić wniosek o wyłączenie jej z rozpatrywanej sprawy. Wniosek kierowany jest do Władcy lub Namiestnika, którzy wyznaczają na jego miejsce innego członka SN. 

§ 12. Wyłączenie Przedstawiciela z rozprawy. 
Usunięty.


V Kompetencje Sądu Najwyższego


§ 13. 
1) Sąd Najwyższy jest organem rozstrzygającym w sprawach mieszkańców, jeśli dany mieszkaniec uzna, że naruszono jego prawa. Sąd, jeśli problem leży w jego kompetencjach, ma obowiązek rozpatrzyć sprawę danego mieszkańca, na podstawie wniosku o jej przeprowadzenie. Wniosek ten musi być zgodny ze wzorem znajdującym się w punkcie 2. 
2) Wzór wniosku o rozpatrzenie sprawy: 
1. Dane (Nick oraz ID) osoby składającej wniosek. 
2. Dane (Nick oraz ID) osoby, której wniosek dotyczy/która jest podmiotem wniosku. 
3. Uzasadnienie: (Opis zdarzenia/sytuacji, której wniosek dotyczy oraz maksymalna liczba informacji jej dotycząca). 
3) Wniosek powinien być złożony na ręce jednego z Książąt, Namiestnika lub Władcy. 

§ 14. Do kompetencji Sądu Najwyższego należy: 
- rozpatrywanie odwołań od decyzji Księcia/Strażnika Miejskiego w sprawach związanych z Uchwałą o Nazewnictwie Postaci oraz Avatarach i Ustawą o Klanach, nieokreślonych jednoznacznie przez te ustawy. 
- rozpatrywanie odwołań od decyzji Księcia/Strażnika Miejskiego w sprawach o obrazę gracza, której dopuścił się inny gracz, nie używając przy tym wulgaryzmów. 
- rozpatrywanie wniosków dotyczących kasacji kont na podstawie 9, 14 paragrafu Systemu Kar. 
- rozpatrywanie wniosków o indywidualną aprobatę nicku lub avatara w przypadkach określonych przez Uchwałę o Nazewnictwie Postaci oraz Avatarach (dopuszcza się jednoosobowy skład orzekający), 
W przypadku zgłoszenia niezgodności z pracą Książąt sprawą kierować może tylko i wyłącznie Władca lub Namiestnik. 
- zastrzeganie nicków oraz nazw klanów na zasadach zgodnych z postanowieniami Uchwały o Nazewnictwie Postaci oraz Avatarach oraz Ustawy o Klanach (dopuszcza się jednoosobowy skład orzekający), 
- rozpatrywanie wniosków o zablokowanie graczowi możliwości korzystania z tawerny do końca aktualnie trwającej ery (permanentny ban),
- rozpatrywanie odwołań od decyzji Księcia/Strażnika Miejskiego/Karczmarza w związku z otrzymaniem upomnienia lub zablokowaniem dostępu do Tawerny (ban czasowy),
- rozpatrywanie odwołań skierowanych do Sądu Najwyższego w oparciu o § 24. ust. c Systemu Kar.


§ 15. Sąd Najwyższy w drodze postępowania zgodnego z kompetencjami opisanymi w § 14. ma prawo zadecydować o: 
1) Uchyleniu decyzji wydanej przez przedstawiciela władzy wykonawczej – zwykłą większością głosów 
2) Podtrzymaniu decyzji wydanej przez przedstawiciela władzy wykonawczej – zwykłą większością głosów lub ilością równą ilości głosów za uchyleniem decyzji. 
3) Zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku dotyczącego kasacji konta w oparciu o 9, 14 paragraf Systemu Kar – akceptacja wymaga uzyskania zwykłej większości głosów. 
4) Zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku o indywidualną aprobatę nicku lub avatara w przypadkach określonych przez Uchwałę o Nazewnictwie Postaci oraz Avatarach – zwykłą większością głosów. 
5) Zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku o zastrzeżenie nicku lub nazwy i tagu klanowego na zasadach zgodnych z postanowieniami Uchwały o Nazewnictwie Postaci oraz Avatarach oraz Ustawy o Klanach – zwykłą większością głosów. 
6) Zaakceptowaniu lub odrzuceniu wniosku o zablokowanie graczowi możliwości korzystania z tawerny do końca aktualnie trwającej ery – akceptacja wniosku wymaga zwykłej większości głosów.

VI Postępowanie przed Sądem w trakcie rozprawy


§ 16. 
Usunięty.

§ 17. 
Usunięty.

§ 18. 
Usunięty.

§ 19. Kwestionując dowody przedstawione przez druga stronę należy przedstawić kontr-dowód lub podstawę faktyczną swoich twierdzeń. Należy pamiętać, że pewne dowody są niedopuszczalne ze względu na przepisy prawa (dowody naruszające zasady zawarte w Kodeksie Amorion i Systemie Kar). 

§ 20. Zapisy rozmów dokonanych na komunikatorach mogą być dowodem w sprawie, jeśli wyrazi na to zgodę (postanowienie na posiedzeniu niejawnym) osoba będąca odpowiedzialna za przebieg rozprawy. Na odmowę włączenia dowodów do akt sprawy przysługuje zażalenie do Władcy lub Namiestnika. 

§ 21. 
Usunięty.

§ 22. 
Usunięty.

§ 23. 
Usunięty.


VII Przepisy końcowe


§ 24. Prawo nie działa wstecz (wszelkie zmiany w prawie obowiązują od momentu wejścia w życie, a sprawy rozpoczęte przed wspomnianymi zmianami opierają się na prawie obowiązującym w czasie rozpoczęcia sprawy sądowej). 

§ 25. Sprawy toczące się przed Sądem Najwyższym i niezakończone do końca ery ulegają umorzeniu.

Nowelizacja Ustroju Sądu Najwyższego z dnia 1 czerwca 2016 roku
Angel


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości